Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów Urząd miasta stołecznego Warszawa uruchamia
Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Ta inicjatywa to odpowiedź na zupełnie nowe potrzeby uczniów i rodziców, w niezwykle trudnym czasie epidemii koronowirusa w Polsce. Wraz z wejściem w życie w dniu 25 marca br Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zdalnym nauczaniu, pojawią się nowe wyzwania, ale i presja, którą odczuwać mogą zarówno uczniowie jak ich rodzice/opiekunowie. Oprócz wprowadzenia obowiązkowych zajęć dydaktycznych droga zdalną, elementem niezwykle istotnym jest dziś budowanie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ułatwienie im zrozumienia własnych, trudnych emocji i emocji osób im najbliższych. W nowej sytuacji znaleźli się również rodzice. Nie wszyscy są w stanie pomóc swoim dzieciom w procesie zdalnej edukacji. Wielu rodziców może przeżywać stres i frustrację, wywołane własną sytuacją zawodową, zdrowotną, czy brakiem regularnych zajęć szkolnych, zastąpionych do tej pory nie praktykowaną edukacją zdalną.
Proponujemy III filary wsparcia:
1. Wsparcie psychologiczne dla rodziców
Pomoc dla rodziców uruchamiają dwie specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne - „Uniwersytet dla Rodziców” (UdR) i Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii „MOP”. Rodzic dzwoniąc do tych poradni, otrzyma porady dotyczące postępowania z dziećmi, które znalazły się w nowej, nieznanej sobie sytuacji - bez zwykłych kontaktów z rówieśnikami, zabaw w przedszkolach, codziennej nauki w szkole, która zastąpiona została w sposób nagły nauką zdalną.
Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 18:00 telefon rodzicielski jest czynny pod numerami:
510 205 050 (
UdR)519 047 372 („MOP”)w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00 – 16:00 pod numerem:
519 047 370 (UdR)Poradą służą rodzicom także poradnie dzielnicowe, z którymi rodzice mają najbliższy kontakt w swoim miejscu zamieszkania. Informacje o działaniu można odnaleźć na stronach poradni. 2. Wsparcie dydaktyczne dla rodziców
Warszawskie Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, wspierać będzie rodziców w towarzyszeniu dzieciom w edukacji online. Wysyłając mail na adres:
zapytajeksperta@wcies.edu.pl rodzice otrzymają rady i wskazówki merytoryczne jak uczyć się w „domowej” szkole. Na merytoryczne pytania odpowiadają nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Uwaga: nasi eksperci nie będą rozwiązywać całych zadań np. z matematyki. To rola ucznia. My służymy radą.
3. Wsparcie psychologiczne dla uczniów
Wszystkie dzielnicowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne koncentrują się na pomocy i wsparciu psychologicznym dzieci i młodzieży. Podczas dyżurów telefonicznych i online psycholodzy rozmawiają z uczniami nie tylko o sytuacjach i kłopotach szkolnych, ale przede wszystkim o lękach i stresach związanych z szerzącą się pandemią.
W każdej poradni dyżur z konsultacjami telefonicznymi i mailowymi w godzinach 9:00-19:00.
źródło:
https://warszawa19115.pl/-/edukacja-sport-kultura-gastronomia